Mniszkom Kamedułkom

Jak białe gołąbki rozmiłowane w Złoczewskim niebie wolne duchem i szczęśliwe lotem przynosicie dobrą nowinę światu w zdrowaśkach milczenia w psalmach pokuty echami pustyni Jak synogarlice ofiarowane w świątyni za serca zagubione i utracone nadzieje znikacie w blaskach tęczy zwiastującej lepsze jutro zwycięstwa Miłości i Prawdy jak nieboskłon pełen chwały Pana rozpraszacie chmury niewiary...

O. Joachim A. Dembicki OSPPE

O klasztorze w Złoczewie

Siostry

Historia żeńskiej gałęzi kamedulskiej w Polsce rozpoczyna się w okresie międzywojennym w Klasztorze Mniszek w La Seyne-sur-Mer na francuskim Lazurowym Wybrzeżu. W latach 1935-1938 wstąpiło tam pięć Polek. Jedna odeszła wkrótce, pozostałe zaś przechodziły przez kolejne etapy zakonnego życia i myślały o powrocie do Polski. Stało się to możliwe po wojnie. »

Parafia w Złoczewie

Klasztor Mniszek Kamedułek leży na terenie parafii pod wezwaniem św. Andrzeja Ap. w Złoczewie»

KPŻKK

Konferencję Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce tworzą przełożone 83 klasztorów, w tym też Mniszek Kamedułek ze Złoczewa»

Kult Pani Złoczewskiej

Pani Złoczewska

Kult Matki Bożej trwa w klasztorze złoczewskim nieprzerwanie od 400 lat. Ojcowie Bernardyni, do których klasztor należał przez większą część tego czasu, kult ten szerzyli i rozwijali, widząc w nim skuteczne narzędzie ewangelizacji oraz pomoc w walce z szerzącymi się coraz bardziej herezjami. Po ich odejściu ze Złoczewa cześć dla Matki Bożej pozostała nadal żywa.

Obecnie szerzą ją Mniszki Kamedułki. "Maryja jest w Złoczewie obecna w szczególny sposób i z tego świętego miejsca udziela licznych łask" – przekonuje matka Weronika. - Jej matczyną dobroć może odczuć każdy, kto tu się znajdzie i choć przez chwilę pozostanie przed Jej obliczem. Wszystkich pragnących tego doświadczyć serdecznie zapraszają złoczewskie kamedułki. »